Ir pripūtė promiles, ir pripūtė dideles…

Drink

 

Administracinių teisės pažeidimų teisenoje, kaip ir baudžiamajame procese taikytinas asmens nekaltumo prezumpcijos principas, t. y. ne asmuo turi įrodyti, jog jis yra nekaltas, o priešingai, kaltinančioji pusė turi įrodyti administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens kaltę.

Iš kitos pusės bendrą piliečio, įtariamo vartojus alkoholinius gėrimus, būklę galima nustatyti pagal SAM patvirtintą metodiką ir suderintą su VRM. Šios Medicininės apžiūros neblaivumui (girtumui) ar apsvaigimui nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatyti atlikimo metodikos (toliau – Metodika), patvirtintos SAM 2006-06-20 įsakymu Nr. V-505, 2 p. išvardinti neblaivumo požymiai: 2.1. iš burnos sklinda alkoholio kvapas; 2.2. neadekvati elgsena; 2.3. nerišli kalba; 2.4. nekoordinuoti judesiai.

Tad, vertinkime po punktą:

2.1. Seimo Pirmininko pavaduotoja ponia Baškienė yra sakiusi, kad nėra jautųsi sklindantį alkoholio kvapą nuo Seimo nario L. Balsio.
2.2. Žurnalistinio girtumo “patikrinimo“  metu Linas Balsys elgėsi adekvačiai situacijai: atsargiai nuėmė nuo vamzdelio apsauginę plėvelę, įvykdė visus žurnalistų prašymus pūsti pakartotinai.
2.3. Seimo narys Linas Balsys į klausimus atsakinėjo rišliai, sakinių struktūra aiški ir suprantama. Taip, jei palygintume Lino Balsio kalbėjimo tempą šiuo konkrečiu atveju su jo kalbos tempu kitomis aplinkybėmis, šis tempas buvo gerokai lėtesnis, nei ankstesniuose jo pasisakymuose. Kartais jis būdavo perspaustai lėtas. Ar tai pagrindas kaltinti? NE.
2.4. Veiksmai ir praplėšiant apsauginę vamzdelio plėvelę, ir pučiant į alkotesterį, ir laukiant ekrane pasirodant rezultatams, buvo koordinuoti. Taip, rankos drebėjo, smulkioji motorika – strigo. Bet, kaip sakė ponia Maldeikienė, laukdama „savo“ alkotesterio rezultatų: “Man širdis pradėjo drebėti“.

Spaudos konferencijos nuoroda čia —-> Policijos spaudos konferencija
2017.11.09 spaudos konferencijoje Policijos departamento Pajėgų valdymo valdybos viršininkas Arūnas Paulauskas pareiškė, kad ieško galimybių tiesiogiai susisiekti su Seimo nariu [Linu Balsiu].
Klausimas – kaip tiesiogiai? Telefonu, rėkimu per tvorą, langą, balkoną, etc.? Instagram, el. paštu, Facebook‘o pagalba, LinkedIn‘u, etc.?
Pasirodo, policija panaudoja visiškai naują komunikacijos kanalą (citata, kalba netaisyta): „[…] tikrai beldėmės ir į duris, netgi, pasiskolinę kaimynų kopėčias, bandėme pasižiūrėti pro pirmo aukšto langą, viduj, įvertint situaciją…“
1. Seimo narys šiuo, konkrečiu atveju, TIK laisva valia (t.y. savo noru) gali bendrauti su pareigūnais. Niekas negali jo kitaip priversti, išskyrus įstatymuose numatytus atvejus.
2. Kokie LR Policijos įstatymo straipsniai reglamentuoja patekimo į asmens patalpas tokią (kopėčių) formą, kai nėra oficialiai atitinkamų institucijų fiksuotas Seimo nario pažeidimas.
3. Žurnalisto klausimas: „Ar galima sakyti, kad jis [L. Balsys] yra padaręs pažeidimą, nes vairavo būdamas neblaivus“.
Policijos departamento Pajėgų valdymo valdybos viršininko Arūno Paulausko atsakymas: „Šiandien tikrai NE. Teisiškai teigti, kad jis padarė pažeidimą negalim, nes kol kas nėra aišku, kas vairavo automobilį. […] Vėl gi vertinant tą alkotesterį, kurį naudojo žiniasklaidos atstovai, iškilo klausimas dėl metrologinės patikros. Tai tikrai labai daug klaustukų. Taigi teigti, kad jis padarė pažeidimą, kol kas negalima.“
Klausimas, jei pilietis nėra padaręs pažeidimo, kokią policijos pareigūnai turi teisę organizuoti piliečio sekimą (stebėjimą) patruliniu automobiliu?
Kokią teisę turi pareigūnai neapibrėžta jokia įstatymų norma tokiomis (kopėčių) priemonėmis, bandyti susisiekti su piliečiu, tuo metu nepadariusio jokio įstatymo pažeidimo?
4. Žurnalisto klausimas: „Ar įmanoma kažkaip patikrinti tą alkotesterį, ar jisai geras, ar tinkamas naudoti, ar galėjo rodyti tiesą?
Policijos departamento Pajėgų valdymo valdybos viršininko Arūnas Paulausko atsakymas:
„Na, teoriškai, turbūt, įmanoma. O praktiškai, na…jau…va… įvertindami visą surinktą informaciją ir medžiagą, spręsime, ar vis dėlto tą alkotesterį tikrinti ar ne.“
Iš kūno kalbos: stiprus loginis kirtis ant žodžio „TĄ alkotesterį“. Policijos pareigūnui šis įvykis apskritai yra kaip rakštis š@@!!!e. Tas alkotesteris jam yra niekinis įrodymas.
04:17 – sakydamas frazę „ tą alkotesterį tikrinti ar ne“ – nevalingai trukteli galvą, pakeldamas smakrą, tarsi į alkotesterį kreiptųsi iš viršaus.
Garantuotai – netikrins. O, jei kartais (hipotetiškai) ir tikrins, nėra įrodymų, kad tai bus būtent TAS alkotesteris.

Išvada – Seimo „sostų karuose“ dėmesio centre atsidurs policija, kuriai reikės visą šį intrigų kamuoliuką išvynioti.
Prie Seimo nario Lino Balsio formaliai prisikasti nepavyks. Anot Maldeikienės, žurnalistai, kaip ketvirtosios valdžios „miegantys šunys“, pasirodo gali smarkiai urgzti ir kandžiotis. Tik, ponia Maldeikiene, kas juos paporino patikrinti p. Balsio blaivumą?.. (klausimas retorinis, nereikalaujantis atsakymo 😉 ).
Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad ir ponas Balsys, kalbėdamas apie neva vartojamus vaistus nuo skausmo ir raminamuosius, ir samprotaudamas, kad galimai jie galėjo turėti įtakos alkotesterio parodymams, sako niekus.
Taip, jei vartoja širdies lašus.
Šio vaisto sudėtyje yra ne mažiau kaip 61,5 % (V/V) etanolio (alkoholio), t.y. iki 336 mg dozėje (atitinka 6,72 ml alaus ir 2,8 ml vyno).
Tai tam, kad tiek pripūstų (1.82 promilės), vienu mauku reikia išgerti kokius 5 buteliukus lašų (neskiedžiant jokiu vandeniu (!) ir nedelsiant pūsti į alkotesterį. Ir tai, vargu bau, ar ekrane tokie skaičiai (net ir intensyviai trinant Aladino lempą) pasirodys…

Gerbiamas Linai,
a) negali negerti- gerk TIK po darbo,
b) nežinai kur Seime elektros skydinė – nesirodyk žurnalistams,
c) prieš vartodamas vaistus, pasidomėk jų šalutiniu poveikiu.

Na, o pabaigai atvejo analizė.
Primenu, LVŽS pirmininko pavaduotoja, Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė, kalbėdama apie LVŽS pirmininko, Seimo Kultūros komiteto pirmininko Ramūno Karbauskio ir buvusios Seimo narės Gretos Kildišienės paslaptingą susitikimą ryšių su visuomene agentūroje, pasakė:
„Aš manau, kad niekada nereikia nuo nieko slapstytis, nes visada bet koks vengimas tiesiai atsakyti į klausimus sukelia abejonių, ir tos abejonės yra galbūt kitokio atspalvio negu yra iš tikrųjų. Mano manymu, ir kaip aš elgčiausi tokiose situacijose – bet kokiu atveju, jeigu tavęs paklausia, jeigu atvyko žiniasklaidos atstovai, reikia imti ir paaiškinti. Jeigu tu nieko neslepi, esi atviras žmogus, tai tu sakai viską, kas yra“. (šaltinis – https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/kritika-r-karbauskiui-ir-is-r-baskienes-jei-esi-atviras-zmogus-tai-tu-sakai-viska-kas-yra.d?id=75226906)
Tuomet, pagal ponią Baškienę gerbiamiems Linui Balsiui ir Ramūnui Karbauskiui yra apie ką pasikalbėti… Kam alkoholis, kam moteris – didelė ir didi ta „kinų siena“…

Šventas yra žodis, kurį apaštalas Jonas pateikia pirmajame savo laiške: „Jei sakytume, jog neturime nuodėmės, klaidintume patys save, ir nebūtų mumyse tiesos“.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s