2019. Ruduo. Lietuviškų pasų kritimo metas…

pasas

Ir kryžiavo kardus Seimo nariai, ir šaukėsi lietuviškų dievų Lietuvos užsienio lietuviai. Ir konstitucinės teisės guru “gurino” vienas kitą.

O dvigubos pilietybės/pilietybės išsaugojimo/kitos pilietybės įgijimo sprendimo kaip nėra, taip ir
n e b u s. Galimai.

Tik du aspektai, kodėl manau, kad NE (bent jau šiuo metu):

 1. Pagal XVII Vyriausybės programą Dvigubos pilietybės įteisinimas numatytas 2019 IV ketvirtyje. Tuo tarpu, nepriklausomai nuo JK ir ES derybų, Jungtinė Karalystė išstos iš ES 2019 I-ame ketvirtyje. Taigi, tuomet jau bus neaktualu, nes dauguma užsienio lietuvių JK turės rezidento statusą, t.y. ekonominį ir socialinį saugumą. Toliau – tik JK pasas.
 1. Jei priimsime sprendimą siekti dvigubos pilietybės referendumo keliu. Problema: aukšta referendume dalyvausiančių Lietuvos piliečių skaitinė kartelė (LR referendumo įstatymas, 7 str. 1 p.), kad jis būtų laikomas įvykusiu.
  Todėl, pasigirsta seimūnų balsų, kad referendumą dėl dvigubos pilietybės/pilietybės išsaugojimo reikia sujungti su 2019 metais vyksiančiais rinkimais.
  O tai yra LR Prezidento rinkimai (numatoma 2019 gegužę) ir LR rinkimai į Europos Parlamentą (numatoma 2019 birželį).
  Primenu, kad tais pačiais, 2019 metais (numatoma vasarį) vyks ir LR savivaldybių tarybų rinkimai.
  Taigi, mūsų rinkėjų laukia net keturi nacionaliniai ir tarptautiniai informaciniai srautai.
  Ar tikrai esame ramūs dėl to, kad piliečiai įsigilins į referendumo svarbą, aktualijas, rezultatų pasekmes?
  LR gyventojui – rinkėjui rūpi miesto/ gyvenamosios vietovės artimiausias kiemas, vaikų darželis, darbo vieta, šiukšlių išvežimas, visuomeninis transportas, artimos aplinkos saugumas.
  Paskui LR gyventojui – rinkėjui rūpi Prezidentas: tėvas ar motina. Tai labai rūpi partijom. Kurios informaciniais kiekiais ir srautais užgoš ne tik išorinį, bet ir vidinį – rinkėjo mentalinį eterį.
  Na, šiek tiek LR gyventojui – rinkėjui rūpės Europos parlamento rinkimai. Tiesiog įdomu, kas važiuos į EP nieko neveikti. Arba kokia partija atsisakys nereikalingo partiečio, kaip balasto ir išsiųs jį ten…
  O kaip su dviguba pilietybę? Deja – svetimas kiemas mums rūpės mažiausiai. Ir ne todėl, kad tai svetimas kiemas, o todėl, kad „tas rūbas šilčiausias, kuris arčiausiai kūno“.
  Tokia ta rinkėjo psichologija.
  Taip. Mes gerbsime Tautos apsisprendimą. Kaip ir britai Brexit‘ą. Tik klausimas – ar suvokiame dabar, kokios galimos neigiamos referendumo rezultato pasekmės? Ir, ar turime strategijoje alternatyvų planą „B“?
  Lady Gaga yra pasakiusi: „Tiesiog bandau pakeisti pasaulį, po vieną blizgutį“. Deja, mes neturime nei laiko, nei pakankamai gyvenimo „blizgučių“ dėl dvigubos pilietybės…
  Kaip tuomet keisime pasaulį? Lietuvišką pasaulį?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s