M. Dargužaitės lingvistinė ekvilibristika arba perfrazavus lietuvių liaudies išmintį, „bobą iš ratų, Vyriausybei lengviau“

darguzaite

LRT laidos “Dėmesio centre” Vyriausybės kanclerės atsakymų formos ir turinio analizė

Laidą galima peržiūrėti čia:  Vyriausybės kanclerės verbaliniai pasažai

Dalyvių kalba netaisyta

03:02 Jau nuo starto linijos Milda Dargužaitė (toliau tekste M.D.) meta į diskusiją  „sunkiąją“ Vyriausybės ateities gerųjų darbų „artileriją“ atsakydama į  laidos vedėjo Edmundo Jakilaičio klausimą apie valstybės galutinį tikslą per ketverius metus(citata): „Pirmiausia sumažinti valdymo kaštus (čia kanclerė sąmoningai laiko pauzę – noras sustiprinti žinutės reikšmingumą) ir  sumažinti biurokratinį aparatą, pagerinant visas viešąsias paslaugas.“
Pastebėjimas a) kai tik kas nors nori sumažinti kaštus, natūralus klausimas -KIEK ir KAIP.
Pastebėjimas b) sulig šiuo sakiniu M. Dargužaitės pasitikėjimas savimi ir ekspertiškumas baigėsi 😦

02:45 Edmundas Jakilaitis (toliau tekste E.J.) „Kiek turėtų mažėti visas biurokratinis aparatas?“
02:50 M.D.: „Na, kiekvienas sprendimas bus padarytas tikrai apskaičiuotai. Šiandien, būtent, mes paskelbėme savo darbuotojams kanceliarijoje apie pertvarką. Pradedame nuo savęs. Pirmame etape sumažinsime 20% etatų. Vėliau, turbūt, bus mažinama ir daugiau, būtent, kai bus kuriami tie bendrieji paslaugų centrai . Tikrai ambicingi yra tikslai, bet viską darysime pamatuotai, paskaičiuotai ir konkrečiai. Dabar to konkretaus skaičiaus tikrai dar negalime įvardinti.

05:04 E.J.: „Kas jūsų nuomonę yra pirmoje eilėje (= kokias pirmiausia institucijas uždarysite)?“
05:10 M.D.: „ Tikrai nieko konkretaus dabar nepasakysiu […]. manau, kad sprendimai bus priimami tikrai pamatuotai įsivertinant tas e…e.. būtent funkcijas (pamiršo šį žodį) tų institucijų. Plius šitas priemonių planas yra dar tik projektas, tai nieko konkretaus nenorėčiau dar sakyti ir konkrečių skaičių nenorėčiau įvardinti.“
Pastebėjimas: nuo laidos pradžios nieko konkretaus dar ir nepasakė.

12:01 M.D. „Čia tikslas buvo, kad viską turėti vienoje vietoje. Tas, kas yra prioritetas(pauzė, kurios metu skubiai buvo dėliojama institucinė hierarchija) kanceliarijoje, kas yra premjero prioritetas […] yra vienas dalykas. Kas yra skirtingų ministrų – yra kitas dalykas.
Mes vieną tikslą, ką galime pasakyti, kad tikrai bandome pasiekti, kad turime vieną strateginį dokumentą.
Pastebėjimas: turite gal vieną idėją, bet materializuotos jos formos – programos su turiniu, turite bent kelis variantus, kurių atsiradimo ir nevaldote, ir „nemonitoriuojate“.
Pastebėjimas: pasirodo, kanclerės lūpomis byloja mažojo „generolo“ ambicingumas (pirmiausia kanceliarijos prioritetai, paskui – Premjero).

13:54 M.D.: “Jūs diskutuojate dokumentą, kuris nėra baigtinis, aš net nežinau kurią versiją jūs žiūrite.“
Pastebėjimas – Vyriausybės kanclerė nesuvaldo keturių dalyvių dokumentų versijų. Kaip valdys savo kompetencijomis apibrėžtą darbų lauką?

15:55 M.D.:„Aš manau, kad visi kažkiek  tai remiasi [tom programom]“
Pastebėjimas – nesirėmė. Rašė taip, kaip atrodė geriausiai jiems patiems.

16:11 E.J.: „Kiek galima konsoliduoti politinės valios? Ir, ar čia yra politinis sutarimas?“
16:20 M.D.: „Būtent. Ir aš manau, kad čia yra esminis klausimas. Šitie visi... strateginis planavimas ir visi tie priemonių planai yra reikalingi tam, kad susiplanuoti, o ką mes konkrečiai darysim ir, kad mes , ištikrųjų, savo progresą seksim. Tai pirmas žingsnis yra būtent tokio plano pasidarymas“.
Pastebėjimas – M. Dargužaitė yra toli nuo strategijų kūrimo, strateginio planavimo. Ji – trumpos distancijos ėjikė. Nes bereikšmiai žodžiai „šitie visi“, „visi tie“  yra bandymas užpildyti tuščią kalbos turinį.

18:44 E.J.: „Ponia Dargužaite. Vėl grįžtame prie politinės valios vykdyti esmines reformas.“
18:45 M.D.: „Na, mano manymu, čia buvo truputėlį komunikacinė klaida.“
Pastebėjimas. WTF? Taip kalba kartais II-kurso studentai. Bet Vyriausybės kanclerė???
Atvykti į laidą absoliučiai nepasiruošus – štai kur Vyriausybės metų komunikacijos FAIL‘AS!!!

20:13 E.J.: „Tai labai svarbu Vyriausybei […] sukelti ministerijas į vieną namą?“
20:14 M.D.: „Aš manau tai būtina pabrėžti, kad čia visi, visas šitas planas ir visi darbai tai nėra įsipareigojimas ir baigtinis. Viskas bus daroma pamatuotai ir paskaičiuotai (kiek jau kartų laidos  metu skambėjo ši frazė?). Mes šiuo metu ir paskutinius porą mėnesių, kiek vat AŠ jau dirbu kanceliarijoj, būtent žiūrime…“
Pastebėjimas – labai jau primena „Mes, jos didenybė Vyriausybės kanclerė ir …“?

34:30 E.J.: „Solidarumo mokestis. Galite paaiškinti, kas tai yra?“
34:32 M. D.: „ A..a..a tikrai nepaaiškinsiu, nes čia yra vėlgi e..e.. dar diskusijos klausimas. Tai nėra nuspręsta ir manau, kad šitą, būtent,  nuostatą galės paaiškinti e…e… patys ministrai, kurie, būtent, ta tema dabar diskutuoja.“
Klausimas – koks Vyriausybės kanclerės atvykimo ir dalyvavimo laidoje tikslas?
Laidos metu ji taip ir nesugebėjo rišliai, argumentuotai, atsakingai, su aiškiai apibrėžtais ir išmatuojamais kriterijais atsakyti nė į vieną klausimą.

Išvados:
1. Vyriausybės kanclerės kalba literatūriškai skurdi. Daugumoje atsakymų dominuoja neiginiai, kurie parodo ne gebėjimą konstruktyviai diskutuoti, o norą arba pulti, arba gintis.
Kalboje ryškiai dominuoja įvardis „AŠ“. Negebėjimas susitarti su savo EGO?..
2. Esu tikras, kad Vyriausybės vadovas pamatuotai , paskaičiuotai ir konkrečiai sukurs precedentą ir išreikšdamas tvirtą profesionalią ir politinę valią sugebės Vyriausybės kancleriu skirti tikrą profesionalą, o ne „šūdmaliavimo“ viešojoje erdvėje mėgėją.

Kita vertus, užduokime Vyriausybės ir Seimo LVŽS frakcijos lyderiams klausimą: kiek jūs patys esate profesionalai, sugebėdami pakišti viešojoje erdvėje savo aukšto rango darbuotojus. Ir dar viena paralelė. Panaši situacija buvo su Seimo nare Dovile Šakaliene. Dabar – Milda Dargužaitė. Išskirtinė pagarba moterims?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s